Jaką karmę dla kota wybrać?

wybór karmy dla kota

Pewnie wiele osób będzie się zastanawiać nad tym jaka karma dla kota będzie najlepsza. Czym powinniśmy kierować się przy wyborze suchej i mokrej karmy dla kota. Czym różni się karma bytowa od uzupełniającej. Prawidłowe i zdrowe żywienie kota to kwestia bardzo ważna. Kot z natury jest drapieżnikiem więc jego dieta powinna opierać si na mięsie z dodatkiem warzyw i owoców.

Kocia dieta w odróżnieniu od psiej powinna być wysokomięsna. Dlatego kot nie powinien intensywnie spożywać warzyw i owoców czy zbóż, które są nadmiernie dodawane do dostępnych na rynku karm. Koty, których dieta oparta jest na składnikach, których układ pokarmowy nie będzie trawił chorują i mogę również przedwcześnie umierać.

Dieta BARF

Hodowcy i eksperci od żywienia są zgodnie, że najlepszą i najbliższą naturalnemu żywieniu będzie dieta BARF. W skrócie jest to dieta określona jako Biologically Appropriate Raw Food, czyli odpowiednie biologiczne surowe jedzenie. Dieta taka będzie najbliższa temu co kot jadłby w naturze a nie w domowych pieleszach. Jak wskazuje sama nazwa jest to dieta z wyłącznie surowym jedzeniem. Składniki diety muszą być zróżnicowane, więc jest to nie tylko surowe mięso ale również podroby, tłuszcz, surowe warzywa oraz owoce. A także suplementy w postaci minerałów, pektyn czy witamin. W sklepach zoologicznych można kupić gotowe mieszanki do takiej diety.

Karma mokra

Jeśli nie zdecydujemy się na stosowanie takiej diety to należy postawić na wysokiej jakości mokrą karmę bezzbożową dla kota. Karma mokra powinna mieć wilgotność na poziomie 80% a więc jest to również ważny dostawca wody dla organizmu kota. Dobrej jakości karmy mają również około 80% mięsa. Będą jednak droższe niż surowe mięso. Jako uzupełnienie podawać można tak zwaną karmę filetówkę, która nie jest karmą bytową. Są to karmy drogie i lepiej samodzielnie przygotować kurczaka czy rybkę.

Dieta dla kota

Karma sucha

Nie zaleca się, by karma sucha była podstawą dla diety kota. Podawanie kotu wyłącznie albo w większości suchej karmy będzie obciążać nerki kota. Kot z natury nie pije dużo wody, ponieważ organizm ma ją otrzymywać z pożywienia. Karmę suchą można podawać kotu jako dodatek do codziennej diety. Oczywiście musi być to karma bezzbożowa i wysokomięsna. Jeśli do wykarmienia jest dużo kotów to wtedy można sięgnąć po tańszą karmę z dodatkiem ryżu czy kukurydzy, zawsze jednak mięso powinno być na pierwszym miejscu. Karmy bezzbożowe mają w składzie ziemniaki, ale jest to zdecydowanie lepszy wypełniacz niż jęczmień, owies czy proso.

Karma specjalistyczna

Niestety domowe koty mają często problemy z układem moczowym. Szczególnie dzieje się tak po kastracji czy sterylizacji. Kupując dobrej jakości karmę można temu zapobiec, ale często okazuje się, że już jest za późno i choroba ma miejsce. W takiej sytuacji trzeba podawać oprócz lekarstw również odpowiednią karmę specjalistyczną, która poprawi pracę nerek. Warto zadbać więc odpowiednio o układ moczowy naszego domowego kota, szczególnie, że problemy z nim dość często mają miejsce.

Powiązane artykuły