Jak rozpoznać, że kot ma robaki?

robaki u kota

Zastanawiasz się czy kot ma robaki? Większość kotów prędzej czy później będzie łapać pasożyty, bez względu na to czy żyją na wolności czy w domu. Przedstawiamy więc objawy jakie mogą się wiązać z obecnością robaków u kotów. Może to pomagać w diagnozie.

Objawy robaków u kota

– wymioty,

– biegunka

– krew w kale kota

– ospałość i apatyczność

– nadmierny lub znacznie mniejszy apetyt

– utrata wagi

– słanianie się kota

– matowa, szorstka w dotyku sierść

– złe samopoczucie kota

W zależności od rodzaju robaków mogą się pojawiać różnorakie objawy, jednak część jest w każdym przypadku taka sama. Glisty kocie, robaki obłe. Robaki obłe są jednym z najczęściej spotykanymi pasożytami, z którymi kot może mieć kontakt. Mogą one mieć nawet 5-10 cm długości. Mają one mlecznobiały albo różowo – brązowy kolor i stożkową końcówkę. Kot będzie je wydalał z wymiotami albo ze stolcem. Mają wygląd podobny do spaghetti.

U małych kociąt objawami może być wydęty oraz pękaty brzuszek a także stały głód. Dorosłe koty mogą wymiotować, mieć przewlekłą biegunkę a także będą znacznie mniej aktywne.

Tęgoryjce

Tęgoryjce to również powszechne u kotów robaki, jednak nie można ich zobaczyć gołym okiem. Żywią się one krwią zwierzęcia oraz mogą spowodować anemię. Tęgoryjce mogą być bardzo niebezpieczne dla kotów, szczególnie dla małych kociąt. Dorosłe koty uodparniają się na te pasożyty i mogą nie wykazywać objawów. Jeśli chodzi o objawy mogą występować takie sytuacje jak krew w kale, biegunka, bóle brzucha. Tęgoryjce mogą być przeniesione na człowieka przez stopy.

Pasożyty u kota

Tasiemce (caninum Dipylidium, taeniaeformis T.)

Tasiemce występują u kotów szczególnie tych zapchlonych. Koty zarażają się bowiem właśnie przez zjedzenie pchły, w której znajduje się larwa tasiemca. Robaki są małe, białe i widoczne gołym okiem. Znajdują się zwykle w stolcu albo w futrze w okolicach odbytu. Martwe części tasiemców wyglądają jak ziarno ryżu i znaleźć je można w miejscu, gdzie kot sypia. Objawy tasiemca u kotów to chudnięcie mimo tego, że kot bardzo dużo je i jest ciągle głodny.

Robaki sercowe

Robaki sercowe występują częściej u psów niż u kotów. Jednak kot może się nimi zarazić. Jeśli jest chory i ma obniżoną odporność, zazwyczaj nosicielami będą w tym przypadku komary. Objawy są niewielkie albo nie będą w ogóle występować. Kot zakażony może jednak zdechnąć. Nie ma badania krwi, które pozwoli identyfikować tego pasożyta.

Nicienie (Physaloptera)

Nicienie to pasożyty, które są podobne do robaków obłych oraz glizd. Objawami tych pasożytów będą przede wszystkim wymioty, mniejszy apetyty, ospałość. Te robaki mogą być zidentyfikowane przez badanie weterynarza, w ramach badania wymiotów, lub stolca zainfekowanego kota. Część z robaków będzie mogła się przenieść również na człowieka. W związku z tym bardzo ważne będzie dbanie o zachowanie odpowiedniej higieny w trakcie opieki nad zwierzakiem. Jeśli zadbamy odpowiednio o naszego zwierzaka zagwarantujemy mu zdrowie i unikniemy pasożytów, które mogą generować poważne problemy zdrowotne u kotów.

Powiązane artykuły