York Chocolate

kot york chocolate

York Chocolate to mało znana rasa kotów. Przyjacielski mruczek, w kolorze czekolady.

To nowa naturalna rasa kota półdługowłosego, która pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsza część nazwy pochodziła od nazwy stanu New York, gdzie wyhodowano rasę w 1983 roku. Czekoladowy, druga cześć nazwy bierze się z koloru sierści.

To kot, który pochodzi z krzyżówki kotów domowych półdługowłosych z umaszczeniem czekoladowym, liliowym, czekoladowo – białym, liliowo – białym. Były to koty zamieszkujące farmy, silne geny farmerskich kotów sprawiały, że dzięki temu koty uzyskały dobre zdrowie oraz odporność. Nigdy nie były one uznane przez organizacje felinologiczne. Przez krótki czas był wymieniany przez American Cat Fanciers Association (ACFA) jako rasa nie w pełni uznana.

Nazwa York Chocolate wymieniana była kilka razy przez mniejsze organizacje na początku XXI wieku. Pewną popularność zyskał we Włoszech. Niemczech, Kanadzie i Rosji. Znane były dwie hodowle kotów tej razy. Ostatnie wzmianki dotyczące tego kota pochodzą z roku 2016. Potem zapadła cisza. Pytanie – czy rasa York Chocolate nadal istnieje?

Charakter

York Chocolate to kot cichy, o średnich wymaganiach uwagi, towarzyski, czuły wobec rodziny, który pozwala sobą manipulować albo też lubi drzemać na kolanach albo być noszonym i przytulanym. Wobec obcych zachowuje się on z rezerwą. Niekiedy bywa nieco nieśmiały, łagodny oraz towarzyski. Jest kotem inteligentnym, szybko się uczy i ma dużo energii. Będzie niezależny i potrafi sam organizować sobie zajęcia, lubi ludzi. Najszczęśliwszy jest, gdy może być towarzyszem swojego opiekuna. Jest to zawsze dobry przyjaciel i dobry łowca.

Zdrowie i pielęgnacja

Rasa jest zdrowa, silne geny ma odziedziczone właśnie od tego, że pochodzi z farmerskich kotów. Można go łatwo pielęgnować, ponieważ wystarczy przeczesać sierść raz w tygodniu.

Sylwetka York Chocolate

Wady i zalety

Rasa ta jest bardzo rzadko spotkana, niektóre źródła podają nawet, że jest to rasa już nieistniejąca. Jeśli chodzi o jej zalety powiedzieć można, że jest to kot niewymagający w pielęgnacji, zdrowy i dobrze żyje z innymi zwierzakami. Będzie się dobrze sprawdzał w rodzinie jak i u singli. Znosi dobrze samotność, inteligentny, towarzyski, ale nie nachalny, lubi się bawić, ale nie tylko w młodym wieku.

Ciekawostki

W przypadku kociąt kolory są jaśniejsze i mogą mieć oznaki pręgowania a także nakrapiania. Do ukończenia 10 miesiąca życia. Z wiekiem kot ciemnieje, a sierść zyskuje głęboki odcień, u kotów dorosłych niedopuszczalne będą ślady cieniowania, pręgowania i nakrapiania. Najwyżej ceni się osobniki czyste, które mają intensywną barwę oczu.

Wzorzec

Kot York Chocolate – jork czekoladowy – Rasy nieuznane przez FIFe

Kot pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, średni waży około 5-6 samica a samiec 7-8 kg. Wygląd ogólny to kot silny, umięśniony, szeroko rozstawione duże uszy i duże oczy w kształcie migdała, złociste, zielone bądź też intensywnie brązowe, długi i prosty nos z przełomem. Szczupłe z półdługim włosiem i długim puszystym ogonem. Żyją około 13-15 lat, jednak w Polsce nie są dostępne.

Powiązane artykuły