Tajemnica indeksu glikemicznego

tajemnica indeksu glikemicznego

Jeśli pojawiają się schorzenia cukrzycowe to jedno z najważniejszych zagadnień. Będzie między innymi określać jaką ilość produktu kot może zjeść i jaką ilość insuliny należy podać po zjedzeniu. Prawidłowo obliczony indeks glikemiczny pomoże zaplanować zdrową dietę każdego kota.

Indeks glikemiczny to miara, która mówi nam jak wpływa konkretny produkt węglowodanowy na poziom glukozy we krwi. Niski indeks glikemiczny poniżej 55 będzie zdrowy, szczególnie dla kotów z cukrzycą. Wiadomo jednak, że zwierzęta te są mięsożerne. Ich układy pokarmowe są przystosowane do trawienia oraz korzystania z białek w celu budulcowym i energetycznym, a węglowodany wykorzystywane są ograniczonym zakresie. Żadna karma nawet ta bardzo zdrowa nie powinna więc opierać się na węglowodanach. Powinno być ich nieco mniej, powinniśmy mieć niewielką ilość cukru, a tym samym również niski indeks glikemiczny.

Indeks glikemiczny pożywienia określa się w skali od 0 do 100 w zależności od tego jak rośnie poziom cukru we krwi po spożyciu produktu. Wskaźniki te oparte są na efektach pokarmu na ludzi. Nie mamy osobnego indeksu dla zwierząt. Firmy produkujące karmy korzystają wiec z norm ludzkich, gdy przygotowują jedzenie dla chorego kota.

Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym trawione są wolniej niż te z wysokim wskaźnikiem i dzięki temu zwierzę przez dłuższy czas pozostaje syte, co jest ważne gdy chodzi o koty, które muszą się odchudzić. Wolniejsze trawienie będzie oznaczać wolniejsze wchłanianie a tym samym mniej zauważalne będą skoki cukru we krwi. Tanie karmy komercyjne dla zwierząt mają wiele wypełniaczy, a więc składników na które producent nie będzie wydawał dużo pieniędzy, a mogą one stanowić główną masę całej karmy.

Kukurydza dla kota

Takimi produktami są najczęściej kukurydza albo pszenica, które są tanie ale mają wysoki poziom indeksu glikemicznego. Właściciele kotów cukrzyków powinni zwracać uwagę czy w karmie nie ma dużej ilości dodatków, które powinny być unikane przez diabetyków nawet nie zwalczających otyłości.

Wypełniaczem będzie także ryż, który również ma wysoki indeks glikemiczny. Właściciele chętnie dodają go do pokarmu przygotowywanego zwierzakom w domu, ponieważ będzie łatwy do przyrządzenia, sycący i ma wiele dobrych składników odżywczych. Szczególnie unikany przez diabetyków powinien być ryż brązowy. W karmach hipoalergicznych często znajdują się ziemniaki. One podobnie jak skrobia ziemniaczane to składniki, których koty z cukrzycą powinny unikać tak jak buraków czy gotowanej marchwi. Z kolei do produktów z niskim IG zaliczyć można groszek, soczewicę czy jęczmień.

Należy szczególnie zadbać o to, co będzie spożywał nasz zwierzak. Karmy, które mają wysoki indeks glikemiczny będą wpływać źle na życie kota, obniżają sprawność narządów, doprowadzać będą do chorób metabolicznych. Istnieje również ryzyko wystąpienia różnorakich problemów zdrowotnych, które będą niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie kota, dużo gorzej będą funkcjonować organy wewnętrzne kota a tym samym skracać się będzie jego życie.

Powiązane artykuły