Sucha karma? Zły pomysł!

sucha karma dla kota

Pewnie nikt nie chciał by karmić swojego kota śmieciami, dlatego nie warto się przekonać o tym, że również nie są dobrym rozwiązaniem, powszechnie reklamowane karmy dla kotów, szeroko dostępne w różnorakich marketach. Takie jedzenie dla kota będzie tym samym co dla człowieka hamburgery, pizza, to po prostu jedzenie śmieciowe.

Dlaczego karma z marketu jest zła?

Przede wszystkim mamy tam bardzo niski poziom mięsa – w praktyce będą to wszelkie mięsne odpadki jak pazury, uszy czy oczy. W składzie znajduje się wysoka zawartość zbóż, których kot nie będzie w stanie trawić, a więc będą dla niego bez wartości. W składzie dodawane są również chemiczne elementy, które mają wpływać na poprawę smaku i zapachu. W ten sposób karma ładnie pachnie i jest w stanie uzależnić zwierzaka. Węglowodany w karmie są niskiej jakości, jest ich zbyt dużo i to prowadzi do otyłości i cukrzycy. Dlatego nie powinniśmy marnować zdrowia kota i swoich pieniędzy kupując karmy z hipermarketu.

Sucha karma nie jest dobrym wyborem

Wielu właścicieli kotów nie zdaje sobie sprawy z tego, że sucha karma nie będzie odpowiednia dla ich zwierzaków. Granulowane pożywienie jest przetwarzane w temperaturze nawet 270 stopni co sprawia, że walory odżywcze zostają zniszczone. Witaminy i minerały jeśli nawet w karmie zostaną to niestety mają one słabą przyswajalność. Sucha karma to przede wszystkim liczne węglowodany, które mogą stanowić nawet 40 procent całego produktu. Tymczasem zapotrzebowanie kota to jedynie od 2 do 5 procent. Tym samym dostarczamy zbyt wiele związków, które odpowiadają u zwierzaków za cukrzycę i otyłość.

Przekąski dla kota

Każdy właściciel wie, że koty nie za często sięgają po wodę. To wynika z ich natury. Pierwotnie te zwierzaki zapotrzebowanie na wodę spełniały zjadając swoje ofiary, które w dużej mierze składały się z wody. Koty domowe jeśli jedzą karmę suchą nie będzie miał takiej możliwości. Każdego dnia kot powinien otrzymać 50 ml płynu na każdy kilogram masy ciała. Jeśli tego nie zrobi będzie narażony na choroby układu moczowego.

Sucha karma ma bardzo niską wilgotność na poziomie do 10 procent a mięso nawet 85%. Kot tak naprawdę powinien wypijać każdego dnia równowartość kubka wody. Jest to mało realne, dlatego nie powinno się mu dawać karmy suchej, ale mokrą, ponieważ to właśnie z karmy mokrej kot będzie brał tak bardzo potrzebna do życia wodą. Jej brak będzie powodował problemy zdrowotne i koszty dla właściciela.

Mitem jest, że sucha karma pozwala dbać kotu o żeby. Mruczki nie mają odruchu żucia, dlatego granulki są wyłącznie gryzione i połykane. Jeśli więc do tej pory kupowałeś raczej karmę suchą to czas będzie zmienić to przyzwyczajenie. Będzie trzeba przejść na markową karmę mokrą, albo też prawdziwe naturalne żywienie. To właśnie w ten sposób rzeczywiście skutecznie będziemy mogli o swojego zwierzaka zadbać i dbamy mu dokładnie to co dla niego będzie najlepsze. Jeśli ktoś chce mieć kota powinien być świadomy jakie jedzenie tak naprawdę powinno się takiemu zwierzakowi podawać, by był zdrowy.

Powiązane artykuły