Nie Dla Psa (I Kota) Kiełbasa…

dieta dla kota

W wielu polskich domach znajdziemy psy czy koty. Zwierzęta to popularni towarzysze naszego życia, ciągle jednak wiele osób nie ma odpowiedniej wiedzy na ich temat. Między innymi nie wiemy jak powinno się je żywić, pielęgnować czy opiekować się nad nimi. Z pokolenia na pokolenie popełniamy takie same błędy między innymi w żywieniu. Wiele osób nadal uważa zwierzaki za zjadaczy resztek.

Jakość oraz rodzaj spożywanego pokarmu mają niebagatelny wpływ na zdrowie każdego organizmu a niewłaściwe żywienie może po latach ukazać się w postaci różnych problemów zdrowotnych. Musimy więc zwracać uwagę na to, czym karmimy psa bądź kota. Najlepiej, gdy zwierzak dostaje osobny posiłek z gotowej karmy dla psa lub kota, albo też specjalny posiłek samodzielnie przygotowany przez właściciela. Podawanie resztek ze stołu to bardzo duży błąd. Słowa „nie dla psa kiełbasa” są ludowym porzekadłem, w którym jednak jest wiele prawdy.

Żywienie zwierząt mięsem, wędlinami, podrobami

Wiele psów i kotów chętnie zjada wędliny, jednak nie powinno się na to pozwalać. W tym jedzeniu dla ludzi znajduje się dużo przypraw, soli, pieprzu, które akurat dla zwierzaków mogą się okazać szkodliwe. Zjadanie kiełbasek i szyneczek może doprowadzić do poważnych problemów z przewodem pokarmowym. Przyprawy znajdujące się w naszych wędlinach są również niekorzystne dla nerek musimy pamiętać, że masa małego psa czy kota jest kilka razy mniejsza niż masa człowieka, dlatego duża ilość soli będzie bardzo niebezpieczna. Jeśli te składniki kumulować się będą w wątrobie zwierzaka będzie to prowadzić do poważnych zmian chorób. Wiele osób uzupełnia dietę psów podając mięso zamiast karm gotowych. Przy podawaniu mięsa surowego należy pamiętać, że jest ryzyko zarażenia zwierzaka pasożytami. Jeśli chcemy podać mięso gotowane powinniśmy je wcześniej przygotować, warto unikać dodawania soli w tej sytuacji.

Owoce dla kota

Owoce i warzywa

Wśród owoców, które są dla zwierzaków niebezpieczne znajdują się winogrona a także owoce cytrusowe. Mają one duże ilości olejków eterycznych, mogą prowadzić do wymiotów u zwierzaka. Zwierzętom domowym nie podaje się cebuli i czosnku, które mają związku siarkowe jakie prowadzą do anemii. Zaleca się ostrożność w karmieniu kotów odzywkami dla niemowlaków, co dość często jest spotykaną praktyką. Czosnek jest mniej toksyczny niż cebula i dlatego można go czasem w tych pokarmach dla zwierząt spotkać. Z popularnych stosowanych w kuchni pokarmów nie powinno się dawać zwierzakom papryki, ponieważ powoduje podrażnienie śluzówki w przewodzie pokarmowym.

Na czarnej liście powinny znajdować się również ziemniaki. Surowe zawierają solaninę, która jest trucizną dla ludzi i zwierząt. Gotowane mogą ewentualnie być podawane psom, ale nie kotom. Koty nie będą bowiem trawić skrobi i ten węglowodan może powodować poważną niestrawność. Dieta czworonogów nie powinna zawierać roślin o dużym stężeniu szczawiooctanów, takich jak szpinak, ponieważ mogą powodować powstanie kryształów moczowych. Dodatkowo również należy zachować ostrożność przy roślinach kapustnych i strączkowych.

Powiązane artykuły