Kot perski czarny

kot perski czarny

Kot perski czarny to spokojne zwierzę, które jest typowym domatorem. Bardzo przywiązuje się do właściciela i dzieci. Pers to kot, który określany jest jako arystokrata. Ma nienaganne maniery, spokojny temperament, charakter zrównoważony. Nie będzie biegał po mieszkaniu. Najczęściej spaceruje wolno, dostojnie. Nie jest to kot skoczny, dlatego raczej nie będzie trzeba obawiać się meble czy cenne drobiazgi.

Przyda się natomiast słupek z grubym sznurem, na którym będzie ostrzył pazury. Przywiązany do opiekuna, ale nie jest natrętny, lubi pieszczoty. Dobry przyjaciel dla dzieci, cierpliwy i tolerancyjny, nie wykazuje agresji czy złośliwości. Niekiedy może pokazać swoje niezadowolenie. Towarzyski i raczej niekonfliktowy, czuje się dobrze i w grupie kotów i w obecności psa. Od intensywnych ćwiczeń woli przeleżenie dnia na kanapie. W pogodne dni może spędzać czas na balkonie.

Zdrowie

U persów zdarzyć się może się zdarzyć problem z torbielowatością nerek, wadami zgryzu, nadmiernym łzawieniem oczu, problemami z oddychaniem, zwyrodnieniem siatkówki.

Pielęgnacja

Dość pracochłonna będzie pielęgnacja kota. Trzeba wykonywać regularnie pielęgnację szaty, codziennie należy czesać sierść i sprawdzać czy nie robią się kołtuny. Długie przebywanie na słońcu może doprowadzić do brązowych przebarwień na futrze. Jeśli mamy kota wystawowego należy tą przyjemność mu dawkować. Większość persów ma krótkie nosy i to może prowadzić do łzawienia oczu, należy więc je raz dziennie przemywać.

Wady

To kot, który w pielęgnacji jest wymagający, może pojawiać się problem z nerkami, wady zgryzu, łzawiące oczy, nie nadaje się na kota wychodzącego, akceptuje inne koty i psy, sierść ulegać może sfilcowaniu.

Charakter kota perskiego

Zalety

To kot bardzo łagodny, spokojny, będzie się dobrze sprawdzał na kota dla dzieci i osób starszych, nie jest agresywny, aktywny. Nie potrzebuje towarzystwa innych zwierzaków.

Ciekawostki

Kot perski czarny to obecnie jeden z najtrudniejszych do uzyskania okazów wystawienniczych. Dość często bowiem występują na sierści przebarwienia, które wynikają z działania słońca, wilgoci i linienia, co będzie niestety dyskwalifikować je z wystawy kotów.

Wzorzec

To kot, który pochodzi z Iranu i Wielkiej Brytanii. Charakteryzuje się tym, że jest spokojny, łagodny oraz przyjazny. Dość duży kot ważący między 3,5 a 7 kg. Dobrze umięśniony, posiada mocną, masywną budowę. Głowa jest okrągła, masywna, szeroka z wypukłym czołem. Policzki pełne, broda dobrze rozwinięta. Uszy małe, nisko osadzone, zaokrąglone na końcach z kępkami włosów wewnątrz małżowiny. Posiada duże szeroko rozstawione oczy w kolorze miedzianym, nos jest krótki, mocno zaznaczony. Tułów dobrze umięśniony, ogon owłosiony dość mocno, ale nie bardzo długi, zaokrąglony na końcu. Szata długa, gęsta, rzadko wełnista, lekko odstaje od ciała. Maść czarna błyszcząca o jednolitym kolorze na całym ciele, nos i poduszki łap czarne. Kot jest spokojny i zrównoważony, nie będzie generował problemów, żyje około 12-15 lat, będzie można go kupić w Polsce.

Powiązane artykuły