Kot brytyjski krótkowłosy (British Shorthair)

kot - british shorthair

Kot brytyjski to kot inteligentny, który ma silny charakter i umiarkowany temperament. Nie jest to kot natrętny.

Kot brytyjski to stara rasa. Jego pochodzenie sięga czasów imperium rzymskiego, choć tak naprawdę można byłoby odwołać się praktycznie do Egiptu. To właśnie z Egiptu kot dotarł na tereny Półwyspu Apenińskiego. Legioniści rzymscy podbijali kolejne kraje, a z nimi wędrowały właśnie koty. Miały one chronić zapasy pożywienia przed gryzoniami. To właśnie razem z żołnierzami rzymskimi kto dotarł na Wyspy Brytyjskie. Jego zdolności łowieckie stały się tam powodem jego popularności. Kot się zadomowił na wyspach i rozpoczęła się nowa rasa – kota brytyjskiego.

W Anglii wiktoriańskiej zdecydowano o to, by rasę rozwinąć jako sposób przeciwwagi dla kotów orientalnych. Zdecydowano się wprowadzić do hodowli gen długiego włosa przez skrzyżowanie kota brytyjskiego z persem. W trakcie II wojny światowej rasa praktycznie wyginęła. Po zakończeniu wojny zdecydowano się ją odtworzyć. Osobniki, które przeżyły wojnę były krzyżowane z kotem kartuskim, burmskim oraz rosyjskim niebieskim. Skutkiem była zmiana w budowie, kot stał się smukły i delikatny. W latach 50-tych zdecydowano się na wprowadzenie genu persa niebieskiego, by w ten sposób uzyskać mocniejszą budowę. Jednocześnie jednak do hodowli wprowadzono wiele różnych kolorów i znaczeń.

Charakter

Kot brytyjski to przykład kota inteligentnego, który ma silny charakter ale umiarkowany temperament. Nigdy nie jest natrętny, zachowuje dystans i powściągliwość w kontaktach z domownikami. Potrzebuje bliskości człowieka, ale z drugiej strony będzie żył nieco z boku. Zwykle wybiera jedną osobę, którą obdarza szczególnymi względami. Rzadko się odzywa, ewentualnie może się upominać o smakołyk. Lubi być głaskany, ale nie chce być noszony na rękach.

Temperament kota brytyjskiego

To kot przyjacielski, spokojny i cierpliwy. Raczej nie będzie miał zachowań agresywnych, dlatego może być towarzyszem dla dzieci. Wesoły, chętnie się bawi i sam potrafi znaleźć sobie rozrywkę. W młodości dość żwawy oraz ruchliwy, z wiekiem stateczny. Jest to kot odważny, towarzyski i niekonfliktowy. Żyje w zgodzie z innymi zwierzętami, hodowcy uważają, że nie powinien wychowywać się samotnie. Nie musimy z nim wychodzić na spacery, ponieważ lepiej czuje się w domowym zaciszu. Nie ma skłonności do wspinania.

Jest to rasa zdrowa, ale mogą się pojawić pewne problemy zdrowotne między innymi dlatego, że to rasa, która sporo je i dlatego będzie szybko tyć. Genetycznie może być narażony na kardiomiopatię przerostową, która może dotyczyć i młodych kociąt i kotów kilkuletnich. Dlatego warto wykonywać badania, by wykluczyć wadliwy gen.

Kot nie jest wymagający w pielęgnacji, należy go regularnie wyczesywać w okresach linienia, sprawdzać uszy oraz przycinać pazury. Regularnie należy przemywać oczy. Kot należy do rasy ze skróconym pyskiem, dlatego oczy mogą mu łzawić ze względu na zarośnięcie kanalików łzowych. Poza tym jest to jednak kot odporny, który nie powinien sprawiać nam zbyt wielu problemów.

Powiązane artykuły