Kot birmański – święty kot birmański

kot birmański - charakterystyka

Francuzi nazywają go niekiedy Rolls Royce pośród kotów. Jest to kot, który ma wygląd i zachowanie prawdziwego arystokraty.

Kot birmański uważany był za świętego kota. Według przekazywanej legendy mnichom z klasztoru w Brimie, towarzyszyły białe, żółtookie koty. Gdy mnich umierał dusza wcielała się w kota, by potem mgła odrodzić się znów w ludzkim ciele. Pewnego razu klasztor był napadnięty przez bandytów, którzy zabili również najwyższego kapłana Mun-Ha. Jego kotka Sinh wskoczyła na ciało pana leżące na ziemi i stał się cud, ponieważ sierść stała się ciemna jak ziemia, a jedynie stopy dotykające ciała mnicha zostały białe jako symbol czystości. Oczy stały się szafirowe i były podobne do oczu bogini.

Bogini pomogła odeprzeć atak i uratować świątynie a kolejnego dnia wszystkie koty wyglądały jak Sinh. To legenda, której głównym celem, było dodanie splendoru rasie od początku jej istnienia. Pierwsza para kotów dotarła do Europy kontynentalnej właśnie z Birmy w roku 1919. Niestety większość rasy wyginęła w trakcie II wojny światowej. Pod koniec lat 50-tych koty dotarły do USA a kilka lat później do Anglii. Współczesne koty kształtowały się w programach hodowlanych z udziałem kotów syjamskich i perskich a także europejskich krótkowłosych.

Charakter

Kot ten ma umiarkowany temperament. Charakter to mieszanina wesołego syjamskiego kota i spokojnego persa. To kot, który jest łagodny i mocno przywiązany do właściciela. Czuje się najlepiej wśród wielu osób, dlatego sprawdzi się w rodzinach wielopokoleniowych. Jest przyjacielem dzieci i dobrze znosi pieszczoty czy noszenie na rękach. Nie przeszkadza mu to, że w domu są inne zwierzaki. Zazwyczaj jednak preferuje przedstawicieli swojej rasy. Zwykle otwarty, ale mogą być osobniki, które będą nieufne wobec obcych.

To kot cichy, ale ma melodyjny głos. Na pewno ciekawski, ale inteligentny i dlatego łatwo uczy się różnorakich sztuczek. Potrzebuje różnorakich zajęć, nie powinno się dopuszczać do tego, by kot się nudził. Birmański kot raczej jest grzeczny i cichy, swojego głosu używają wyłącznie, gdy chcą rozmawiać z właścicielem, albo też chcą wykazać swoje niezadowolenie np. z tego powodu, że za mało się nimi interesujemy, albo nie dostały jedzenia o czasie. Święty kot birmański potrzebuje towarzystwa ludzkiego tak jak powietrza i będzie szczęśliwy wyłącznie wtedy, gdy rodzina będzie mu poświęcać czas. Chętnie przebywa w towarzystwie.

Charakter kota birmańskiego

Zdrowie

Jest to generalnie rasa zdrowa. Szata nie będzie miała skłonności do kołtunienia, kota czesze się jedynie w celu usunięcia martwego włosa mniej więcej raz na tydzień. Z racji tego, że nie ma podszerstka kot ten nie lubi zimna, jest wybitnie kotem mieszkaniowym. Trzeba pamiętać o kontrolowaniu uszu a także przycinaniu pazurów.

Wady i zalety

Wady

Kot źle znosi chłód, trzeba mu zapewniać odpowiednią temperaturę otoczenia szczególnie w okresie zimowym, źle znosi samotność, dobrze gdy ma towarzystwo drugiego kota.

Zalety

Niewymagający i dość łatwy w pielęgnacji, cichy, bardzo oddany człowiekowi, może z nim stworzyć silną więź. Przyjazny względem innych zwierząt.

Powiązane artykuły