Kot bengalski

kot bengalski

Kot bengalski to domowy mruczek w skórze lamparta. Krzyżówka dzikiego kota bengalskiego z kotem domowym.

Kot bengalski to rasa, która urzeka i fascynuje umaszczeniem futra, które ma plamy i cętki w wielu różnych odcieniach. Wywodzi się z krzyżówek dzikich kotów bengalskich z kotem domowym. W 1961 Jean Mill zdecydowała się na skrzyżowanie kota bengalskiego z kotem domowym. Udało się jej uzyskać potomstwo z tych odmiennych gatunków, jednak ze względu na śmierć męża zaprzestała ona dalszych prób. Praca nad tym wróciła w latach 70-tych, gdy zaczęto się zastanawiać czy przypadkiem nie będzie można chronić ALC przed białaczką, gdy skrzyżuje się go z kotem domowym. W roku 1980 Jean Mill wróciła do prowadzonych badań i udało się jej uzyskać kota o lamparcim wyglądzie futra, który przypominał swojego przodka, jednak pozbawiony był dzikiego charakteru.

Hodowcy zafascynowani tą rasą kontynuowali program hodowlany i kształtowali sylwetkę i charakter kota bengalskiego w taki sposób, by dało się wzmocnić cechy charakterystyczne właśnie dla ALC. Natomiast chciano minimalizować niepożądane wyniki krzyżówek z innymi rasami. Kot bengalski ma umaszczenie pręgowane, które może być klasyczne albo cętkowane. U kotów marmurkowych znajdziemy wyraźny rysunek w postaci dużych plam lub pasm, rozłożonych niesymetrycznie czy przypominających wzory na marmurze. Kot cętkowany powinien mieć duże, przypadkowo rozmieszczone cętki w kształcie grotów czy rozetek, w obu przypadkach kontrast powinien być wyraźny. Na czole znajduje się znak w kształcie litery M a na tylnej stronie uszu ocelli a więc jasne cętki.

Charakter

Kot ten jest zwierzakiem czułym i przywiązanym do opiekuna. Charakterystyczny jest u niego duży temperament ale zrównoważony charakter, żywiołowy i ciekawski. Inaczej niż dziki przodek nie wykazuje agresji, jest łagodny i przyjazny. Raczej jest to kot nieufny, który obcych traktuje z dystansem i potrzebuje czasu, by ich akceptować. Czuje się dobrze wśród innych kotów, nie jest konfliktowy, choć są takie osobniki, które mają charakter dominujący. Będzie w stanie zaprzyjaźnić się z psem. Aktywny, zwinny, wesoły oddaje się zabawie.

Charakter kota bengalskiego

Może przebywać w mieszkaniu, ale nadaje się również do prowadzania na smyczy. Bardzo inteligentny kot, który zawsze jest gotowy to towarzyszenia w czynnościach domowych. To kot mocno terytorialny, nie będzie pozwalał na to, by intruz pojawił się na jego podwórku, chętnie zaprzyjaźni się z mieszkającym pod tym samym dachem kotem czy psem. Przybiega wołany po imieniu, odpowiada lekko ochrypłym głosem. Kot bengalski moduluje swój głos od popiskiwania przez lekko ochrypłe miauczenie aż po odgłosy, które są podobne do gruchania gołębia. Przywiązuje się do opiekuna szczególnie jeśli nie będzie w domu innego kota. Zawsze chce być blisko człowieka. Przy dzikim wyglądzie ma jednak cudowne usposobienie zwykłego kociego pieszczocha.

Zdrowie i pielęgnacje

Jest to raczej zdrowa rasa, mogą jednak wystąpić pewne zmiany związane z degeneracją siatkówki. Kot praktycznie nie wymaga pielęgnacji, dlatego będzie to duża korzyść. Dzięki prowadzeniu odpowiedniej diety i czesaniu szata będzie wyglądać efektownie.

Powiązane artykuły