Kocia miska – co jeść, a czego nie tykać. Zdziwiony?

kocia miska

Co się dzieje, gdy podstawiamy kotu miskę a on nie chce jeść? Pewnie wiele osób wtedy zastanawia się co złego robi, że kot nie sięga po podawaną mu karmę? Może jest chory, a może właśnie problemem będzie to jaką karmę podajemy kotu. Koty doskonale wiedzą co chcą jeść i potrafią wybrzydzać bardziej niż człowiek. Często robią to słusznie, w końcu określenie tego, że jesteśmy tym co jemy tyczy się również kotów.

Waga w górę

Żywienie zwierzaków jest bardzo ważne, ponieważ jak się można dowiedzieć coraz większa ilość zwierzaków musi zmagać się z nadwagą. Co ciekawe powstało również w USA specjalne Stowarzyszenie na Rzecz zapobiegania Otyłości u Zwierząt Domowych. To słuszna inicjatywa, ponieważ poważne problemy zdrowotne mają te zwierzaki, które mało się ruszają i źle się odżywiają.

Warto między innymi pamiętać o tym, że nie wszystko to co nam smakuje będzie zdrowie i tak samo dobre dla naszych zwierzaków. Garść rodzynek może sprawić, że koty będą miały problemy z nerkami. Czosnek i cebula mają w sobie wiele toksyn. Niebezpieczna może się okazać także kofeina a ta znajduje się w kawie, herbacie a także w czekoladzie. Niekorzystnie wpływać będzie na pracę serca a także układ nerwowy zwierzaków. Dorosłe koty nie tolerują laktozy, dlatego nie powinno podawać się im mleka. W miseczce kota mleko wygląda wyłącznie dobrze na filmie.

Czego poszukiwać?

Pojawia się więc pytanie w jaki sposób powinno się kierować jadłospisem pupila. Przede wszystkim decydujemy się na jakość i skład produktów. Powinny być to pokarmy, w których będzie duża ilość czystego mięsa, bez dodatku soi czy pszenicy. Dobrze będzie, gdy w składzie tych produktów pojawiać się będą dodatki takie jak selen i inne mineralne składniki, które poprawiają wygląd skóry czy sierści, mogą one również chronić zwierzaki przed pojawieniem się nowotworów.

Żywienie kota

Pamiętajmy również o odpowiednim dopasowaniu karmy do potrzeb zwierzaka a także stylu jego życia. Odpowiednio zbilansowana karma dla kota wychodzącego ma inną formę niż ta karma, która będzie dla kota po zabiegu sterylizacji. Nie jest to jedynie marketingowy wymysł, ale efekt pracy specjalistów od żywienia i zdrowia zwierząt. Warto zapoznać się z tym co znajduje się w sprzedaży, jaki skład mają poszczególne produkty, pochodzenia, jakie tradycyjne ma firma, która daną karmę przygotowuje. Bardzo ciekawe produkty ma między innymi firma Bozita Feline Funktion, która przygotowuje specjalne karmy skierowane do różnych klientów i kotów, które mogą mieć różne potrzeby.

Zadbajmy o zdrowie

Żywienie to rzeczywiście ważny temat. W naszym zabieganym świecie coraz trudniej znaleźć produkty dobre dla naszego zdrowia, ale także dla zdrowia naszych czworonogów. W zestawianiu z otyłością na pewno nie wygląda to dobrze. Zadbajmy o to co znajduje się w miseczkach ukochanych sierściuchów i nie będzie można bagatelizować sprawy, by nie było za późno. Warto oczywiście zwracać uwagę na to jak wygląda karmę, by dało się połączyć je dobrą jakość z tym, że będzie ona również smaczna dla zwierzaka.

Powiązane artykuły