Jak zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo kota?

zdrowie i bezpieczeństwo kota

Koty to bardzo ruchliwe, ciekawskie oraz wrażliwe, ale nieostrożne zwierzęta. Dlatego warto wiedzieć jak prawidłowo powinno się dbać o zdrowie kotów i jak unikać błędów, które zagrażają bezpieczeństwu naszych podopiecznych.

Należy mieć świadomość jakie zagrożenia stwarza świat dla kota. Jeśli mieszkamy w mieście w pobliżu ruchliwych ulic czy w okolicy mieszka wiele psów, nie powinno się wypuszczać kota na dwór bez opieki. Inaczej będziemy narażać psa na duży stres, uszkodzenia fizyczne a nawet na śmierć.

Z kolei na terenach wiejskich zagrożeniem będą dzikie zwierzęta. Wtedy nie możemy zapominać o tym, że należy kota zaszczepić przeciwko wściekliźnie. Niemniej, nawet wtedy należy obserwować trasy, którymi zwierzak będzie się poruszał. Jeśli zauważymy zwierzęta, które mogą go atakować to warto mu ograniczyć teren, do jakiego ma dostęp. Szczególnie dotyczy to kotów rasowych, które nie są dostosowane do życia w środowisku, które nie będzie dla nich przyjemne.

Dodatkowo warto także pamiętać, że nawet w małym mieszkaniu nasz zwierzak może nieświadomie odnieść jakiś uraz, szczególnie jeśli nie będzie zabezpieczonych przedmiotów, które mogą się dla niego okazać groźne. Warto zbudować kilka trwałych, stabilnych konstrukcji, po których kot będzie mógł się poruszać. Jeśli posiadamy ogród to kot będzie mógł się tam bawić, ale trzeba pamiętać, że konieczne będzie stosowne ogrodzenie, tak by za daleko się nie wybrał. Kot ma delikatną psychikę, dlatego nie powinno się na niego krzyczeć, dokuczać i karcić nawet jeśli będzie popełniał jakiś występek.

Opieka nad kotem

Kolejna zasada to również odpowiednie karmienie zwierzaka. Dieta musi być modyfikowana w zależności od tego jaki wiek ma kot a także stan zdrowia i wagą naszego zwierzaka. Należy między innymi ostrożnie dobierać ilość posiłków, tak by nie doszło do przekarmienia mruczka. Nadwaga u zwierzaków będzie prowadzić do problemów ze zdrowiem takich jakie występują u ludzi. Otyłe koty mają problem z poruszaniem się, zwinnością. Pojawia się nadciśnienie, cukrzyca, podatne będą na wiele poważnych chorób. Warto pamiętać, że tendencję do tycia przejawiają kocury po kastraci a także kotki po sterylizacji. Dlatego powinno się im dawać specjalny rodzaj karmy.

Nie wolno również zapominać o tym, że wiele substancji bezpiecznych dla ludzi będzie jak trucizna dla kotów. Przykładowo groźna dla nich będzie między innymi aspiryna, a więc nawet zwykła tabletka przeciwbólowa. Ponadto niektóre rośliny są również toksyczne dla mruczków. Bez względu na dietę naszego ulubieńca, jeśli wychodzi na dwór i ma kontakt z innymi kotami powinno się go odrobaczać regularnie. Nie wolno zaniedbywać kuwety, gdyż kot nie będzie chciał w ogóle z niej korzystać, jeśli zobaczy, że nie jest ona regularnie sprzątana.

Statystyki dotyczące długości życia kotów pokazują, że stosując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa i dbając o mruczka można doprowadzić do tego, że długość życia będzie nawet kilka lat dłuższa. Badania potwierdzają, że większość kotów hodowanych w domach żyje dłużej niż te, które pozbawione są opieki ze strony człowieka.

Powiązane artykuły