Jak pozbyć się łupieżu u kota?

łupież u kota

Koty tam samo jak ludzie mogą mieć problemy ze skórą. Niektóre mają nawet łupież, który w większej ilości pojawia się u nieco starszych osobników. Niestety często pojawiają się reakcje alergiczne u osób uczulonych na koty, gdy mają łupież. Dodatkowo jest to objaw, który może świadczyć o tym, że mruczek ma poważne problemy ze zdrowiem. Warto wiedzieć jak zapobiegać łupieżowi i co można zrobić, gdy ten już się pojawi.

Dbaj o pokarm

Kocia dieta ma ogólny wpływ na stan zdrowia zwierzaka, w tym również na łuszczenie się skóry. Jeśli podajemy kotu suchy pokarm albo taki, w którym brakować będzie składników odżywczych czas to zmienić i podawać pełny zestaw składników odżywczych, między innymi kwasów tłuszczowych omega 3. Suche jedzenie może być dobre dla zębów, ale nie będzie dobre dla skóry kota. Kwasy tłuszczowe omega 3 są bardzo ważne, ponieważ nawilżają skórę oraz skutecznie poprawiają krążenie krwi. Można to osiągnąć jeśli będzie się karmić koty rybami albo przynajmniej pokarmem z puszki, które mają dodatkowe suplementy żywieniowe.

Dostarczaj wodę i wilgoć

Zapewniaj kotu stały dostęp do czystej wody pitnej, szczególnie gdy są ciepłe albo słoneczne dni, gdy powietrze będzie suche. Najlepiej umieścić miskę ze świeżą i czystą wodą w okolicach legowiska kota. Instalować można również nawilżacz powietrza. Będzie to korzystne i dla kota i dla domowników. Innym sposobem na utrzymanie wilgoci skóry jest nawilżenie specjalnym sprayem dla kotów. Ten produkt jest tworzony specjalnie dla kociej skóry. Spraye nawilżające używane przez ludzi mogą być jednak dla kota szkodliwe. Jeśli kupujemy taki produkt warto sprawdzić je pod kątem możliwego działania.

Usuwanie sierści kota

Pielęgnacja

Szczotkowanie futra będzie powodować poprawę pracy naczyń krwionośnych i usuwanie łupieżu. Stymulacja taka powoduje, że skóra staje się zdrowsza, lecz przyczynia się również do utrzymywania wilgoci w skórze a tym samym będzie można uniknąć łupieżu. Szczotkować można swojego kota codziennie i skupiać się na obszarach, gdzie skóra będzie się łuszczyć.

Leczenie z pasożytów

Pchły, roztocza, wszy niszczą skórę kota, przyczyniają się do łupieżu oraz innych chorób. Jeśli chcemy poradzić sobie z pasożytami powinniśmy kąpać kota przy użyciu specjalnego szamponu. Nie używamy szamponu do włosów ludzkich, ponieważ może on wyłącznie wysuszyć skórę kota. Upewnić się należy czy produkt jest bezpieczny w użyciu i przeznaczony do unikania pasożytów. Warto pamiętać, że ten proces może narazić na zadrapania. Przyzwyczaj kota do kąpieli, by potem unikać agresywnych zachowań w trakcie tej czynności.

Lecz wszelkie choroby skóry

Choroby skóry nie należą do częstych wśród kotów, jednak w pewnym czasie mogą się rozwinąć, szczególnie gdy są starsze, albo mają nadwagę. Jeżeli niektóre choroby nie pozwalają samodzielnie myć się kotu warto zabrać go do weterynarza w celu diagnozy i leczenia. Prosić warto lekarza o rekomendację dobrego produktu. Jeśli kto ma nadwagę, pewne miejsca w czasie mycia mogą się okazać dla niego niedostępne, co sprawia że skóra może się wysuszać i pojawić się może łupież. Koniecznie trzeba więc regularnie pielęgnować kota.

Powiązane artykuły