Dlaczego koty liżą siebie i ludzi?

kot liżący siebie

Koty z zasady to czyścioszki, które sumiennie wylizują futerka. Dlaczego jednak chcą lizać również ludzi? Dorosłe koty spędzają ponad połowę czasu aktywności na lizaniu sierści. Często liżą zaprzyjaźnione koty i kociaki z jednego miotu. Gdy jednak kot będzie chciał nas lizać?

Czemu koty się liżą?

Oczywiście podstawowy powód to higiena. Język kota jest ostry i dlatego lizanie jest jak szczotkowanie, wylizując się usuwają z sierści wszelkie zabrudzenia.

Relaks

Lizanie dla kota to również forma relaksu. Robią to po obudzeniu się, po jedzeniu a także przed spaniem. Chcą w ten sposób rozładować stres, ponieważ lizanie ma działanie uspokajające oraz przenoszące. Zamiast atakować kot zaczyna się lizać. Jeśli takie zachowanie zbytnio się nasili może być to związane ze stanem chorobowym i wtedy warto konsultować się ze specjalistą.

Termoregulacja

Koty nie pocą się tak jak my, muszą się ochłodzić w inny sposób. Robią to przez nawilżenie sierści śliną, która gdy zacznie parować będzie przynosić ochłodę. W chłodniejsze dni gładkie oraz zadbane futro będzie lepiej utrzymywać ciepło ciała. Natomiast w skórze koty mają więcej gruczołów łojowych, dlatego liżąc się rozprowadzają wydzielinę po futrze i tworzy to dodatkowy płaszcz ochronny.

Zapach

Lizanie ma na celu pozbywanie się obcego zapachu, nawet jeśli jest to tylko zapach właściciela. Dlatego nie trzeba się dziwić, jeśli kot zaczyna się lizać po głaskaniu albo po powrocie od weterynarza.

Choroby

Koty mają taki zwyczaj, że liżą takie miejsce, w którym czują ból, albo są tam zaatakowane przez pchły. Jeśli kot wylizuje się często i nerwowo wyrywając sobie sierść czy raniąc skórę należy zasięgać opinii lekarza weterynarii. Problemem może być między innymi alergia pokarmowa, uczulenie na pasożyty, alergia kontaktowa, rany. Należy szukać przyczyny i stosownie do niej działać.

Dlaczego kot mnie liże?

Terytorializm

Wbrew najczęstszym tłumaczeniem nie będzie chodziło o smak skóry. To oznacza bowiem, że kot traktuje nas jako kogoś bliskiego. Liżąc kot oznacza nas swoim zapachem, to forma oznaczenia terytorium.

Budowanie więzi z kotem

Miłość oraz poczucie bezpieczeństwa

Koty w naturze raczej są samotnikami. Ale jeśli formują grupę – dotyk językiem będzie oznaką akceptacji i sympatii. Podobnie również to wygląda w kontaktach matki z młodymi. Jeśli kot chce nas lizać jest to oznaka jego sympatii, przywiązania do nas.

Może być tak, że kot na początek delikatnie nas gryzie, potem liże, albo odwrotnie. To oznaka uwielbienia, ale nie zawsze przyjemna. Jeśli jednak zwierzak gryzie nas zbyt mocno warto będzie mu zwrócić uwagę, syknąć na niego. Kot na pewno to zrozumie.

Stres i wołanie o uwagę

Może być tak, że kot intensywnie nas liże i nawet podgryza. Jeśli tak się dzieje będzie to oznaka tego, że oczekuje naszej uwagi. Można również przypuszczać, że kot przeżywa jakąś frustrację i stres. Dlatego w takiej sytuacji warto nieco więcej czasu mu poświęcić i stworzyć takie warunki, w których rzeczywiście będzie się dobrze czuł.

Ostrzeżenie

Druga możliwa przyczyna podgryzania w czasie lizania to dla nas komunikat od kota – lubią gdy mnie dotykasz i głaskał, ale nie chce żeby dotykać brzucha. Może być to forma sygnału ostrzegawczego, by nie iść zbyt daleko w swoich zachowaniach, które będą kota dotyczyć.

Powiązane artykuły