Dlaczego koty kochają pudełka?

kot w kartonowym pudełku

Koty mają upodobanie do pudełek i to rzecz oczywista. Pudełka małe, większe oraz całkiem spore, najlepiej kartonowe a także ciasne. Często nie wystarczy sam drapak, ale właśnie opakowanie po tym będzie najbardziej budziło zainteresowanie kota. Dlaczego koty tak chętnie sięgają po pudełka? Okazuje się, że jest kilka wyjaśnień dla tego zjawiska.

Kryjówka

Dzikie koty zwykły polować z ukrycia, chowając się w trawach sawanny czy podszyciu leśnym, skradając się i stając się niewidzialne dla ofiary. Umiejętność niepostrzeżonego zbliżenia się do ofiary to najważniejszy element polowań większości kotowatych. Domowe mruczki odziedziczyły tę cechę. Instynkt nakazuje im kultywować rytuał polowania – czajenie się nagłe wyskakiwanie. Żyjąc w mieszkaniach wykorzystują do zasadzek wszystko co mają pod ręką a więc pojemniki, schowki, pralkę no i właśnie pudełka. Na tyle wysokie pudełka, by nie było ich widać. Dzikie kotowate przebywające w niewoli wykazują większe zainteresowanie pudełkami. Dają okazję do markowanych polowań.

Bezpieczeństwo

Zamknięta, niewielka przestrzeń, która odcina od otoczenia pozwala obserwować otoczenie i dzięki temu koty czują się bezpieczne. Przeprowadzone badanie pokazało, że jeśli koty mają dostępne pudełka mogą szybciej otworzyć się na nowe otoczenie i chętniej je poznają. Koty bez pudełek mają problem z dostosowaniem się do życia w nowych warunkach.

Lepsze radzenie sobie ze stresem

Kot chowa się w pudełko, ponieważ chce uciec od problemów. Autorzy badan podają nam, że korzystanie z pudełek jest sposobem na to, by schować się i poradzić sobie z trudną sytuacją jaka kota mogła z jakiegoś względu dotyczyć.

zabawa z kotem

Ciepło

Koty lubią ciepłe otoczenie i dlatego właśnie chowają się do pudełka, ponieważ czują się tam lepiej. Warto zauważyć, że im ciaśniejsze i przytulniejsze pudełko tym cieplej. Wydaje się, że właśnie z tego względu koty wchodzą często do takich pudełek, które mają wyjątkowo mały rozmiar są jakby idealnie dopasowane do danego kota.

Choroba i strach

Gdy kto źle się czuje albo odczuwa silny strach poszukuje miejsc odosobnienia, w których nikt nie będzie mu przeszkadzał. Mogą być nim kocie budki, transportery czy kosze na bieliznę albo właśnie pudełka.

Zabawa

Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że pudełka to zawsze świetna zabawka. Powyższe wyjaśnienie nie wykluczają się. Wręcz przeciwnie, dopiero suma daje odpowiedź – pudełko to dla kota osobista przestrzeń, strefa bezpieczeństwa, komfortu oraz zabawy. To propozycja, która się doskonale sprawdzi, jeśli chcemy zorganizować takie miejsce dla kota, w którym będą się one dobrze czuły.

Na pewno warto się zastanowić nad tym, by mając psa zdecydować się na posiadanie właśnie w okolicy jakichś pudełek, dzięki którym kot będzie mógł zorganizować sobie zabawę, poczucie bezpieczeństwa i warunki, w których będzie mógł komfortowo korzystać z domowej przestrzeni. Możliwe, że dzięki temu łatwiej będzie się kotu zaadaptować w naszym domu i będzie tam chętnie przebywał, nie będzie problemów z tym, by dobrze się czuł w naszej przestrzeni.

Powiązane artykuły