Czy trzeba stosować suplementy w diecie kotów?

suplementy w diecie kotów

Według teorii wszystkie składniki odżywcze kot powinien dostawać w karmie, którą zjada codziennie. Okazuje się, że czasami jest to niewystarczające. Szczególnie w przypadku starszych kotów, których organizmy często atakują infekcje, kłopoty z układem pokarmowym, zwyrodnienia stawów czy nowotwory. Jeśli właściciel chce się szczególnie zatroszczyć o swojego pupila, to powinien rozpocząć suplementację odpowiednich preparatów, nastawioną na jego potrzeby.

Takie witaminy kupuje się, kiedy koty mają niedobory składników odżywczych albo kiedy karma, jaką jedzą codziennie, ma małą zawartość mięsa. Witaminy trzeba dostosować do wieku, masy i stanu zdrowia kota.

Nigdy samodzielnie!

Suplementy dodawane do codziennej diety kotów to temat dość kontrowersyjny. Niektórzy twierdzą, że takie suplementy nie są wcale potrzebne, bo przecież naturalnie kot nie potrzebuje żadnych dodatków do żywienia, inni natomiast uważają, że w przypadku kotów domowych proces starzenia następuje w inny sposób i że żyją one dłużej niż koty dzikie, dlatego konieczne jest zapewnienie im dodatkowych witamin w odpowiednim wieku.

Jeśli ktoś faktycznie troszczy się o swojego pupila i chce zacząć suplementację, to musi pamiętać, aby nie kupować preparatów na własną rękę, ale skonsultować to z weterynarzem. To lekarz powinien ocenić stan kota podczas wizyty, aby móc określić jego zapotrzebowanie na suplementy. Zleci badania krwi i moczu i dzięki temu będzie mógł dobrze dobrać suplementy. W ten sposób kotu zostanie zapewnione bezpieczeństwo.

Uwaga!

Kupując dla kota jakiekolwiek suplementy, naraża się go na niebezpieczeństwo. Jeśli jedne mikroelementy zostaną zwiększone, a inne ograniczone, to kot zacznie chorować.

Witaminy i minerały dla kota

Suplementy dla kotów

Starszym kotom szczególnie przyda się dostarczenie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, aby można było wzmocnić układ odpornościowy i przeciwdziałać wolnym rodnikom. To wolne rodniki są odpowiedzialne za złą kondycję nerwową zwierzęcia oraz zwiększają ryzyko, że w przyszłości wystąpią nowotwory. A stosowanie kwasów omega-3 sprawi, że sierść pupila będzie wyglądać jeszcze ładniej, podobnie jak i jego skóra.

Innymi elementami, jakie warto brać pod uwagę przy zakupie suplementów, są witaminy E i C, a także kwas alfa-liponowy i beta-karoten. Aby polepszać kondycję kota, warto jeszcze postawić na taurynę. Zwykle znajduje się ona w pożywieniu, ale równie ważne jest jej dostarczanie w suplementach. Dzięki niej można skutecznie wesprzeć działanie antyoksydacyjne i wzmocnić kocie serce.

Zakup dobrej karmy

Ale zanim zacznie się kupować suplementy diety dla swojego kota, dobrze jest spojrzeć na to, jaką karmę serwuje mu się na co dzień. Jeśli będzie się mu kupowało niezbyt dobrą karmę za niższą cenę, to nic dziwnego, że trzeba będzie wzmacniać jej działanie suplementami, a to nieopłacalne.

W związku z tym najważniejsze wydaje się zakupienie dobrej jakości karmy albo zapewnienie kotu diety mięsnej. Wpłynie to nie tylko na dobry stan kota, ale także na stan kieszeni jego właściciela.

Powiązane artykuły