Czy koty są inteligentne?

czy koty są inteligentne

Jeśli ktoś kotami już dłuższy czas się zajmuje powie, żę to pytanie retoryczne. Jak się okazuje kot to bowiem wyjątkowe zwierzę mimo tego, że przez wieki mało się od nich wymagało. Miały chronić zbiory i spiżarnie przed gryzoniami. W zamian otrzymywał mleko i resztki z ludzkiego stołu. Dopiero około 200 lat temu narodziły się pierwsze ludzkie przyjaźnie z kotami. Zaczęliśmy się interesować nie tyko zwyczajami łowieckimi kotów.

Wszystko zaczęło się od głaskania a potem człowiek zaczął z kotem rozmawiać. Futrzaki się oswajały a co było zaskakujące odpowiadały różnymi tonami miauczenia i kocią mową ciała. Koty są oczywiście miła ale warto także zastanowić się jakie mają możliwości zrozumienia, uczenia się i jaką mają ogólną inteligencję.

Kocia inteligencja pod lupą badaczy

W okresie międzywojennym przeprowadzono w Berlinie badania, które miało oceniać zdolności psa i kota. Zdecydowali się zamknąć w szafce kawałek mięsa a następnie wyszli z pomieszczenia obserwując co będą robiły zwierzęta. Pies próbował się na siłę dostawać do przysmaku, rzucał się na szafkę, gryzł ją i drapał jednak do mięsa się nie dostał. Inaczej zachowywał się kot, który zainteresował się zostawionym w zamku kluczem. Starał się nim poruszać wytrwale na różne sposoby i ostatecznie drzwi stanęły otworem po kilku minutach. To badanie było ostatecznym dowodem na to, że kot ma większą inteligencję niż pies. Pewnie wiele osób się oburzyło na takie wnioski z jednego badania. Jednak tych badań jak się okazuje jest więcej.

inteligencja kota

Test logicznego myślenia

Prowadzone były również badania, które miały poddać koty i psy testowi logicznego kojarzenia. Pierwsza cześć badania polegała na tym, że kawałek mięsa był przywiązany do sznurka i oczekiwano reakcji 15 psów i 15 kotów. Zarówno koty jak i psy dość szybko zorientowały się, że gdy pociągną za mięso spadnie ono u ich łap.

Druga część doświadczenia była bardziej skomplikowana. Mięso przywiązano do co drugiego sznurka. Koty musiały wybrać, za który sznurek pociągnąć, by otrzymać smakołyk. Psy szybko zorientowały się, gdzie znajduje się nagroda, natomiast koty poległy na całej linii, ponieważ pociągały za wszystkie sznurki, nie widziały żadnej różnicy, nie było u nich myślenia przyczyna skutek. To miało pokazać, że koty do myślących zwierząt nie należą.

I tak zaczęła się burza, ponieważ teraz zaczęli protestować miłośnicy kotów. Przytaczali mnóstwo obserwacji z dnia codziennego jak koty potrafią kojarzyć i działać sprytnie, by osiągnąć zamierzony cel. Koty miały pukać do drzwi, gdy chciały wyjść, odkręcali kran z wodą, zdejmowali wieczka z puszek z karmą. Te różne przykłady miały więc świadczyć o tym, że koty to rzeczywiście zwierzęta myślące, które wykazują myślenie przyczyna skutek i wiedzą jak powinny się zachować.

Koty są inteligentne inaczej

Wsparcie dla miłośników kotów pojawiło się ze strony neurobiologów, którzy odkryli, że koci mózg w proporcji do wagi ciała jest tak duży jak mózg ludzi czy delfinów. To miało również potwierdzić wyjątkową inteligencję tych właśnie zwierzaków.

Powiązane artykuły